9. únor 2019

Americké zamini bojuje s dezinformacemi. Najalo bývalou televizní reportérku

Novinářka Lea Gabrielle má čelit propagandě nepřátelských států i teroristických organizací. Kromě mikrofonu a kamery má praxi i s létáním ve stíhačce.

Americké zamini bojuje s dezinformacemi. Najalo bývalou televizní reportérku

Americké ministerstvo zahraničí přivítalo novou posilu, bývalou redaktorku televizních stanic Fox News a NBC. Novinářka Lea Gabrielle, která má ovšem i velké zkušenosti z armády, v pondělí nastoupí jako ředitelka oddělení Global Engagement Center.

Tým založený v dubnu 2016 měl původně čelit mediálním výstupům různých teroristických skupin, ale postupně se jeho úkoly rozrostly o boj proti ruským dezinformacím nebo čínské propagandě.

Letos oddělení žádá o rozpočet ve výši 55 milionů dolarů, ale má se jednat o navýšení na 115 milionů dolarů. Zatímco bývalý ministr Rex Tillerson se jeho činnost snažil omezit, u stávajícího ministra zahraničí Mikea Pompea má podporu.  

Lea Gabrielle Announced as New Special Envoy & Coordinator of the GEC

Deputy Spokesperson Robert Palladino: I am pleased to announce that Lea Gabrielle will be our new Special Envoy and Coordinator of the Global Engagement Center. Lea will provide the permanent leadership we have needed to bolster the GEC’s operations.

Geplaatst door U.S. Department of State op Donderdag 7 februari 2019

„Musíme si uvědomit, že jsme pod útokem nepřátelských zemí a mezinárodních teroristických organizací, které používají propagandu a dezinformace jako zbraň,“ prohlásila Gabrielle. „Dělají to, protože je to levné, jednoduché, a protože to mohou dělat,“ řekla pro magazín Foreign Policy.

Web Diplopundit cituje interní sdělení ministra zahraničí, ve kterém Mike Pompeo představuje novou kolegyni. „Boj s propagandou a dezinformacemi musíme vyhrát. Pod jejím vizionářským vedením bude Amerika lépe chráněna před těmi, kdo chtějí srdce i myšlenky obracet proti nám,“ prohlásil.

Lea Gabrielle absolvovala Námořní akademii a nastoupila k námořnictvu jako pilotka stíhačky FA-18/C. Létala s ní více než deset let, několikrát byla aktivně nasazena při taktických protiteroristických operacích speciálních sil SEAL. Podstoupila také trénink u CIA.

Po odchodu z armády pracovala ve Washingtonu jako redaktorka NBC. V září 2011 se přestěhovala do Kalifornie a v reportážích se zaměřila na vojenskou problematiku. Do newyorského týmu Fox News přestoupila v prosinci 2013. V televizi skončila loni v říjnu.